Dnia 30 listopada 2001 r. odbyło się w Warszawie Zebranie Federacji Związków Nauczycielstwa Polskiego Szkół Wyższych i Nauki, na którym dyrektor Departamentu Ekonomicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS) Witold Pakuła poinformował o realizacji budżetu Państwa w zakresie szkolnictwa wyższego w roku 2001 i jego założeniach na rok 2002.
W związku z trudną sytuacją budżetu Państwa, wynikającą z niedoboru środków finansowych na pokrycie wszystkich zaplanowanych na bieżący rok wydatków, Rząd RP był zmuszony do redukcji wydatków w roku 2001. Redukcja ta obejmuje również szkolnictwo wyższe w kwocie 319 ml zł. W tej sytuacji Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu podjęło decyzję, że w bieżącym roku nastąpi znaczne ograniczenie wydatków inwestycyjnych szkół wyższych, natomiast ograniczenie dotacji do działalności dydaktycznej będzie minimalne i wynosić będzie ok. 1% planowanych wydatków. Podobnie dotyczy to dotacji na pomoc materialną dla studentów. W związku z powyższym uczelnie wyższe muszą się liczyć z tym, że o tyle mniej dostaną pieniędzy w bieżącym roku z MENiS.
Natomiast będzie sfinansowany I etap podwyżek płac przewidziany nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym od dnia 1 września 2001 r.
W pracach nad budżetem państwa na rok 2002 przyjęto, że będzie pokrycie środków finansowych na skutki podwyżek płac z roku 2001, natomiast realizacja drugiego etapu podwyżek, która miała nastąpić 1 września 2002 roku będzie przesunięta na 1 września 2003 r tj. o rok później. Podobnie trzeci etap podwyżek będzie również przesunięty o rok do 1 września 2004 r.
Zatem w roku przyszłym przewiduje się „zamrożenie” podwyżek płac w całym resorcie oświaty – obejmuje nauczycieli i pracowników szkół wyższych. Natomiast nie obejmuje to tzw. awansów pionowych związanych z podniesieniem kwalifikacji, awansem na wyższe stanowisko itp
Ponadto w roku przyszłym przewiduje się wzrost kwoty w budżecie na pomoc materialną dla studentów w porównaniu z realizacją w roku bieżącym.
Podobnie jak w roku bieżącym przewiduje się sfinansowanie 96,1 % planu wynagrodzeń w szkołach wyższych z budżetu ministerstwa, natomiast 3,9 % tego planu mają uczelnie sfinansować z dochodów własnych